Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-0 τον Π.Ο Αχυρώνας-Ονήσιλος στο πλαίσιο της πρώτης φάσης του κυπέλλου στο «Αμμόχωστος» και εξασφάλισε την πρόκριση. Άνοιξε το σκορ στο 7' ο Καρώ, διπλασίασε τα γκολ των γαλαζοκίτρινων ο Μπλουμ στο 72' και ο Κβιλιτάια στο 75' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες η ομάδα της Λευκωσίας πήρε την νίκη-πρόκριση στο ντεμπούτο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι χωρίς να ανεβάσουν ταχήτητα εξασφάλισαν την πρόκριση σε ένα ματς που ο Μπέλετς ήταν... θεατής καθώς δεν πραγματοποίησε καμία απόκρουση, με 5 αποκρούσεις ολοκλήρωσε το ματς ο τερματοφύλακας του Π.Ο Αχυρώνας/Ονήσιλος.

LIVE:

Έναρξη αγώνα.

3' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρέου για φάουλ στον Βιγιαφάνιες.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

7' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Καρώ με κεφαλιά, μετά από την εκτέλεση κόρνερ από τον Σαρφό, έκανε το 0-1.

11' Κίτρινη κάρτα στον Ντεντέ

13' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ..

Εκτέλεσε ο Βιγιαφάνιες, απομάκρυναν οι αμυνόμενοι.

16' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Ανδρέου απέναντι από τον Μπέλετς, πλασάρει άουτ!

18'  Άστοχο σουτ από τον Μαρκίνιος

27' Πέσιμο του Κβιλιτάια στην περιοχή, παίζεται από τον Μάριο Αντωνίου.

30' Ο Δώνης από δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Μαρκίνιος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή, μαζεύει ο Παναγή.

33' Αποτελεσματική άμυνα από τον Καρώ στον Καλαϊτζή που ήταν έτοιμος να σουτάρει...

39' Κίτρινη κάρτα στον Κβιλιτάια.

42' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες γίνεται αλλαγή, ο Ντάλσιο στην θέση του.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

49' Κίτρινη κάρτα στον Κκονέ.

50' Κόρνερ για την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ.

Η μπάλα στην κατοχή του Μπέλετς μετά την εκτέλεση του κόρνερ...

52' Kάθετη του Μαρκίνιος στον Κβιλιτάια,  δίνει στον Φεράρι που κάνει το γέμισμα, άστοχο σουτ του Σούσιτς.

56' Κακός υπολογισμός του Καλαϊτζή, μαζεύει ο Μπέλετς.

58' Ρέινολντς αντί Καλαϊντζής

58'  Γκασσάμα αντί Θεοδούλου

60' Εφραίμ αντί Μαρκίνιος

60' Μπλουμ αντί Δώνη

71' Eξαιρετική απόκρουση Παναγή μετά από κοντινό σουτ από τον Μπλουμ! Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ

72' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Μπλουμ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό, σουτάρει με το αριστερό για το 0-2.

73' Αχιλλέως αντί Λαού

73' Χρίστου αντί Ανδρέου

75' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Κβιλιτάια μετά από ασίστ του Ντάλσιο κάνει το 0-3 με δεξί πλασέ.

81 Κυριάκου αντί Βάσκο.

85'  Σουτ του Νταουσβίλι, μαζεύει ο Παναγή.

90' Φαλτσαριστό σουτ του Εφραίμ νέα απόκρουση του Παναγή.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα

Αχυρώνας/Ονήσιλος: Παναγή, Βάσκο (Κυριάκου 81'), Αμπχρέμ, Ανδρέου (Χρίστου 73'), Θεοδούλου (Γκασσάμα 58'), Κκονέ, Νικολάου, Λούκου, Καλαϊντζής (Ρέινολντς 58'), Λαός (Αχιλλέως 73'), Ντεντέ

Στον πάγκο: Ντραγκότζεβιτς, Χατζησολωμής, Κουιντέγια, Σάλιτς, Διαμαντόπουλος, Σωτηρίου

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ (Ντβάλι 83'), Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι, Σαρφό, Βιγιαφάνιες (Ντάλσιο 42'), Μαρκίνιος (Εφραίμ 60'), Δώνης (Μπλουμ 60'), Κβιλιτάια (Μάγκλιτσα 83').

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Σατσιάς, Ηλία, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Εντογκαλά.

Τρίτη 11 Οκτωβρίου / 17:00