Ισχυροποιημένος έγκαιρα για το βήμα... ομίλων
Στις 23 Ιουλίου ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει μία εκ των Πέτροκουμπ Μοδαβίας ή Ορνταμπάσι Καζακστάν τον β' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.
Ακολουθήστε μας στο Google news
«Ho visto Kvaratskhelia, ho visto Kvaratskhelia», έγραψε η Serie A στο twitter στο 60ο λεπτό παραφράζοντας το γνωστό σύνθημα για τον Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα. Λογικό, διότι ο Κβαρατσκέλια θυμίζει… Ντιεγκίτο, καθαρίζει έναν-έναν τους αντιπάλους του παρέα με τον Οσιμέν και η Νάπολι κάθε αγωνιστική έρχεται ολοένα και πιο κοντά στο τρίτο σκουντέτο της ιστορίας της.
Διότι ο Κβαρα-ντόνα με απίθανο σόλο και τρομερό τελείωμα από την ασίστ του Οσιμέν, άνοιξε τον δρόμο της νίκης για τους «παρτενοπέι» και ο Ραχμάνι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 2-0 επί της σκληροτράχηλης Αταλάντα. Ένα τρίποντο που έστειλε τους «ατζούρι» ξανά στο +18 μέσα σε απίστευτη ατμόσφαιρα στο… καυτό «Ντιέγκο Μαραντόνα», έχοντας 22 νίκες σε 26 ματς, 60 τέρματα υπέρ και 16 κατά φέτος στη Serie A!
Η Νάπολι ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, με την Αταλάντα να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα στα πόδια της και να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Κβαρατσκέλια με τρομερή ντρίμπλα άδειασε έναν αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και πήγε να σκοράρει από τη... γραμμή του άουτ αλλά ο Μούσο έδιωξε σε κόρνερ.
Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι συνέχιζε να απειλεί την αντίπαλη εστία και να δημιουργεί… προβλήματα στην άμυνα της Αταλάντα. Στο 41’ οι «παρτενοπέι» είχαν ακόμη μια ευκαιρία, όταν ο Οσιμέν έκανε το γύρισμα, ο Μούσο έδιωξε αρχικά, ο Πολιτάνο έπιασε γεμάτο σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο κίπερ της Αταλάντα έδιωξε ξανά με μεγάλη επέμβαση. Ο Οσιμέν που πήρε το ριμπάουντ, ήταν εκτεθειμένος και κάπως έτσι έληξε η φάση.
Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.
Οι «μπεργκαμάσκι» παραλίγο να μειώσουν στο 83ο λεπτό, όταν ο Ζαπάτα έσπασε στον Ρουτζέρι που έπιασε δυνατό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή αλλά ο Γκολίνι έκανε μεγάλη επέμβαση και κράτησε καθαρή την εστία του. Στην συνέχεια του αγώνα η Νάπολι συνέχιζε να απειλεί, η Αταλάντα κρατούσε γερά και προσπαθούσε να φύγει στην κόντρα, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα. Στο +18 από τη δεύτερη Ίντερ η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι που δεν το χάνει με τίποτα φέτος και ετοιμάζεται για να πανηγυρίσει το τρίτο σκουντέτο της ιστορίας της!
MVP: Ο Κβαρατσκέλια ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού. Ο Γεωργιανός πέτυχε ένα ΑΠΙΘΑΝΟ τέρμα για το 1-0, ενώ γενικότερα ήταν από τους πιο επικίνδυνους παίκτες της Νάπολι.
sport-fm.gr