Άγγιξε το αργυρό αλλά έχασε και το χάλκινο ο Παύλος Κοντίδης στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Μαγιόρκα, το 52o Trofeo Prinseca Sofia. Ο Κοντίδης τερμάτισε στην κούρσα μεταλλίων μαζί με τον Βρετανό Hanson.
Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Αν και αρχικά είχε δοθεί μπροστά ο Κοντίδης, αποτέλεσμα που του έδινε το αργυρό, εντούτοις, κατόπιν ανάλυσης δόθηκε ότι η βάρκα του Βρετανού πέρασε τη γραμμή ελάχιστα μπροστά από του Κύπριου Ολυμπιονίκη, με αποτέλεσμα ο Hanson να καταταγεί πέμπτος και ο Παύλος έκτος. Ο Κοντίδης αρχικά ήταν όγδοος στην κούρσα μεταλλίων, ανέβαινε σταδιακά και στο νήμα έπιασε την πέμπτη θέση. Για λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο δεν πρόλαβε να κόψει πέμπτος το νήμα.
Με την έκτη θέση ο Κοντίδης έπεσε τέταρτος με 73β, όσους και ο Stipanovic που ανέβηκε τρίτος καθότι τερμάτισε πιο ψηλά στην κούρσα μεταλλίων, ενώ με 72β ο Νεοζηλανδός Guatrey ανέβηκε στο αργυρό κερδίζοντας την κούρσα μεταλλίων. Πέμπτος έμεινε ο Νεοζηλανδός Saunders που ήταν δεύτερος την Παρασκευή (07/4) και έκτος ο Hanson.
Μια θέση στην κούρσα μεταλλίων, έκρινε όχι ένα αλλά δύο μετάλλια!
Εάν τερμάτιζε πέμπτος, ο Κοντίδης θα έπαιρνε το αργυρό, διευρύνοντας ένα σερί που τον θέλει στο βάθρο σε όλους του τους αγώνες τον τελευταίο χρόνο. Η τελευταίο φορά που είχε μείνει εκτός βάθρου ήταν στο περσινό Trofeo Prinseca Sofia όπου ήταν έκτος.
Δυστυχώς όμως, αντί το ρεκόρ μεταλλίων, διευρύνθηκε η παράδοση που τον θέλει εκτός βάθρου στη συγκεκριμένη διοργάνωση αφού δεν έχει κερδίσει ποτέ μετάλλιο στο Trofeo Prinseca Sofia.
![](//themasports.tothemaonline.com/Image/551f9834-c679-4600-98fa-dbfb615ade35_pk_trofeo_photofinish.jpg/900/0/)
Η Ανόρθωση ανακοίνωσε την απόκτηση του Ματία Σπόλιαριτς από τον Άρη για τα επόμενα δύο χρόνια:
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
18/07 @ 12:22
Ο πρωταθλητής και σημαιοφόρος της Κύπρου στους Ολυμπιακούς, Μίλαν Τραΐκοβιτς παραχώρησε δηλώσεις στον ΣΠΟΡ FM 95,0.
17/07 @ 16:08
Ύψιστη τιμή για τον κυπριακό στίβο αποτελεί η επιλογή του Εκτελεστικού Συμβουλίου της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής, όπως σημαιοφόροι της Κύπρου στην Τελετή Έναρξης των επερχόμενων 33ων Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, στις 26 Ιουλίου 2024, να είναι ο Μίλαν Τράικοβιτς και η Ελένα Κουλιτσένκο!
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
BEST OF THEMASPORTS