Πόλυς Χαραλάμπους

Στα άκρα της επίθεσης, μη έχοντας καθαρόαιμες , ο Ρέκνταλ, δίστασε να ρίξει στα βαθιά τον Τουρκοκύπριο Οζλέρ. Το έκανε όμως στον άξονα της μεσαίας γραμμής, αποφασίζοντας να χρησιμοποιήσει στην θέση του Ρομάν Μπεζούς τον 17χρονο Παναγιώτη Αντρέου.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Το πάλεψε ο «πιτσιρικάς» στα 25 λεπτά που ήταν στο γήπεδο, δεν μπορεί να κριθεί αυστηρά από την πρώτη επίσημη συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα. Το ντεμπούτο του στο επαγγελματικό πρωτάθλημα το έκανε τον περασμένο Μάη, ο Σωφρόνης Αυγουστή τον είχε βάλει για μερικά λεπτά αλλαγή στον αγώνα με την ΑΕΚ.

Ο Παναγιώτης Αντρέου κατάγεται από την Λεμεσό, τον είχαν εντοπίσει οι σκάουτερ των ακαδημιών πριν μερικά χρόνια, προβαίνοντας στις απαραίτητες διαδικασίες για να φορέσει τα πράσινα.

Τα τελευταία 2-3 χρόνια, ήταν από τα παιδιά που ξεχώριζαν όπως η μύγα μες στο γάλα στα εκκολαπτήρια του συλλόγου!

Όσοι έβλεπαν την πρόοδο του, περίμεναν ότι αργά ή γρήγορα, θα αρχίσει να παίρνει χρόνο συμμετοχής στην επαγγελματική ομάδα.

Ο πατέρας του Αντρέας Αντρέου (γνωστός με το χαϊδευτικό Ταλιμπάν), έπαιξε ποδόσφαιρο σε επαγγελματικό επίπεδο, πέρασε από την ΑΕΛ πριν από δυο και πλέον δεκαετίες.