Ο Απόλλωνας επικράτησε με 0-1 του Οθέλλου για την 7η αγωνιστική των πλέι-αουτ.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Το γκολ του αγώνα σκόραρε ο Ντανίλο Σπόλιαριτς στο 38ο λεπτό.

Η εικόνα του αγώνα

Μπήκε καλύτερα ο Απόλλωνας αλλά δεν δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα στάδια του αγώνα.

Ο Οθέλλος ανέβηκε μετά το πρώτο 15λεπτο και έφθασε κοντά στο γκολ στο 16’.  Ο Σούτο μετά από εκπληκτική πάσα του Μπραμπίγια, βρέθηκε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ, με τον Ολλανδό κίπερ του Απολλώνα να αποκρούει με τα πόδια.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, χωρίς να βλέπουμε ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν βρήκε το γκολ από στατική φάση στο 38ο λεπτό. Πέρετζ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Εκπολό με το πόδι έδωσε τροχιά στην μπάλα προς τα δίκτυα, έδιωξαν στην γραμμή οι παίκτες του Οθέλλου και ο Σπόλιαριτς από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Οθέλλος πήγε να απαντήσει άμεσα στο γκολ του Απόλλωνα, αφού στο 40’ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Σούτο υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει. Θα εξεταζόταν η φάση για οφσάιντ, σε περίπτωση που η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Οθέλλος έψαχνε την ισοφαρίσει.

Έφθασε πολύ κοντά στο γκολ, στο 55ο λεπτό. Μετά από μακρινή μπαλιά από την άμυνα, ο Μπραμπίγια κατέβασε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ. Ο Βραζιλιάνος έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Υπήρξαν ακόμα κάποιες φάσεις, ωστόσο καμία ομάδα δεν βρήκε ξεκάθαρη ευκαιρία και το 0-1 υπέρ του Απόλλωνα, παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Το LIVE:

Τέλος αγώνα

Καθυστερήσεις 4 λεπτά

90' Κοστάκε στην θέση του Φιλιώτη.

88' Μιτσής αντί του Πιχ.

82' Ποντικός αντί του Χάμπου.

81' Σέντρα του Σταμούλη, έκανε την κεφαλιά ο Σανγκάρε, μάζεψε ο κίπερ του Απόλλωνα.

79' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Εκτός Σούτο και Μπραμπίγια, μέσα Ιωάννου και Κυριάκου.

71' Σουτ του Μαλεκκίδη εντός περιοχής, ο Σταμούλης μπλοκάρει την μπάλα και την στέλνει σε κόρνερ.

69' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Σανγκαρέ και Χατζηπασχάλης στις θέσεις των Κατσιάτη και Χριστοδούλου.

62' Τριπλή αλλαγή για Απόλλωνα. Μέσα Μαλεκκίδης, Κρμέντσικ και Αρτεάν. Εκτός Γιούρτσεβιτς, Μπακένγκα και Πέρετζ.

62' Μπαλιά στη μικρή περιοχή, ο Λέουβενμπεργκ προλαβαίνει τον Σούτο.

58' Κίτρινη στον Φιλιώτη.

55' Τεράστια ευκαιρία για τον Οθέλλο. Μετά από μακρινή μπαλιά από την άμυνα, ο Μπραμπίγια κατέβασε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ. Ο Βραζιλιάνος έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

48' Πλασέ του Σπόλιαριτς, έξω η μπάλα.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 1 λεπτό

40' Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Ο Σούτο υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει. Θα εξεταζόταν η φάση για οφσάιντ, σε περίπτωση που η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα.

38' ΓΚΟΟΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Πέρετζ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Εκπολό με το πόδι έδωσε τροχιά στην μπάλα προς τα δίκτυα, έδιωξαν στην γραμμή οι παίκτες του Οθέλλου και ο Σπόλιαριτς από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

29' Σουτ του Μάρκες, μπλοκάρει ο Παναγιώτου.

ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ: «Θα πάμε με τις δικές μας πιθανότητες - Ο Βαλμπουενά είχε μία ενόχληση»

16' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα για τον Οθέλλο. Ο Σούτο μετά από εκπληκτική πάσα του Μπραμπίγια, βρέθηκε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ, με τον Ολλανδό κίπερ του Απόλλωνα να αποκρούει με τα πόδια.

12' Πρώτο κόρνερ για τον Οθέλλο, ο Μπραμπίγια το εκτελεί με πάσα στον Πιχ, ο οποίος έκανε την σέντρα στην περιοχή με την μπάλα να καταλήγει σε 2ο κόρνερ για τους γηπεδούχους.

10' Σουτ από τον Γιούρσεβιτς, έφυγε έξω η μπάλα.

4' Κεφαλιά από τον Μάρκες, μαζεύει ο Παναγιώτου.