Ο «πιστολέρο» Ελ Αραμπί, αποτελεί ένα από τα «hot» ονόματα στην καλοκαιρινή μετεγγραφική περίοδο. Το σίριαλ είχε αίσια κατάληξη για τους πρωταθλητές την περασμένη Παρασκευή, με τον παίχτη να… διαβαίνει τις πύλες του Αρχαγγέλου την επόμενη μέρα.
Την μετεγγραφή του Γιούσεφ Ελ Αραμπί την «πίστωσαν» - σχεδόν όλα τα ΜΜΕ- στον πρόεδρο των πρωταθλητών Πρόδρομο Πετρίδη. Φρόντισε κι ο ίδιος ο παίχτης, στις δηλώσεις που έκανε στο ΡΙΚ, να επιβεβαιώσει ότι έπαιξε καθοριστικό ρόλο η συνομιλία που είχε με τον ηγέτη της ομάδας, για να πει το «ναι».
Ο μάνατζερ του Ελ Αραμπί, Αντώνης Ρίκκα, είναι ο άνθρωπος που... «έψησε» και έπεισε τον Μαροκινό άσο να πει «ναι» στην πρόταση του ΑΠΟΕΛ και να συνεχίσει την καριέρα του στην Κύπρο.