Η Κροατία δεν φοβήθηκε την Ιταλία, ήταν καλύτερη, αλλά είδε τον Τζακάνι να σκοράρει στο 98’ και να βάζει «ταφόπλακα» στις ελπίδες των Κροατών για πρόκριση, με το ισόπαλο 1-1 να την φέρνει στους «16» του EURO 2024.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Σε ένα φοβερό φινάλε, η Ιταλία πήρε την πρόκριση μέσα από τα… χέρια της Κροατίας, χάρη στο «χρυσό» γκολ του Τζακάνι στο 98’ που έστειλε τους Ιταλούς στην επόμενη φάση.

Μόλις στο 5ο λεπτό, η Κροατία απείλησε, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ που εξαπέλυσε ο Σούτσιτς.

Οι Κροάτες πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα, με την Ιταλία να ισορροπεί το ματς από το 20ό λεπτό και μετά. Μάλιστα, «ισοφάρισαν» τις καλές ευκαιρίες, όταν η κεφαλιά του Ρετέγκι πέρασε έξω, ενώ στο 27’ ο Λιβάκοβιτς πραγματοποίησε μία φοβερή απόκρουση στην κοντινή κεφαλιά του Μπαστόνι.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο χώρες να απειλούν, σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό, από το οποίο όμως έλειψε το… γκολ. Στην επανάληψη, το ματς πήρε από νωρίς… φωτιά! Ο Φρατέζι, που είχε περάσει στο ματς με την έναρξη του δεύτερου μέρους, υπέπεσε σε παράβαση κάνοντας χέρι στην περιοχή του Ντοναρούμα.

Ο Μόντριτς ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, είδε όμως τον Ιταλό τερματοφύλακα να σταματάει το σουτ του, κρατώντας την Ιταλία «ζωντανή». Στην εξέλιξη της φάσης, η Κροατία επιτέθηκε εκ νέου, ο Μπούντιμιρ είδε τον Ντοναρούμα να σταματάει εντυπωσιακά την κοντινή προβολή του Μπούντιμιρ, αλλά ο Μόντριτς ήταν εκεί για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Ιταλών, για το 1-0 στο 55’.

Η Ιταλία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά δεν τα κατάφερνε. Όλα αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις, με τον Τζακάνι να πλασάρει στο 98’ κάνοντας το 1-1 και δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του Σπαλέτι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κροατία (Ζ. Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (71' Μάγιερ), Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς (70' Ιβανούσετς), Σούτσιτς (70' Πέρισιτς), Πάσαλιτς (46' Μπούντιμιρ), Κράμαριτς (89' Γιουράνοβιτς)

Ιταλία (Λ. Σπαλέτι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Νταρμιάν (81' Τζακάνι), Μπαρέλα, Ζορζίνιο (81' Φατζιόλι), Ρασπαντόρι (75' Σκαμάκα), Πελεγκρίνι (46' Φρατέζι), Ντιμάρκο (57' Κιέζα), Ρετέγκι

LIVE:

Έναρξη αγώνα

5' Πρώτη στιγμή στο ματς, με τον Σούτσιτς να πιάνει ένα δυνατό μακρινό σουτ και τον Ντοναρούμα να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ.

7' Αρχίζουν και κρατούν την μπάλα οι Ιταλοί, δεχόμενοι ωστόσο ασφυκτική πίεση από τους Κροάτες.

Σέντρα του Ντι Λορέντσο από τα δεξιά, κόβεται από την άμυνα.

Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την Κροατία να έχει τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά και τη μοναδική καλή στιγμή στο ματς.

11' Σέντρα του Ντιμάρκο, ο Πελεγκρίνι από δύσκολη γωνία έπιασε μια κεφαλιά ψαράκι χωρίς τύχη.

13' Ωραία ενέργεια του Κράμαριτς, πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα, ο Νταρμιάν με προβολή καθάρισε τη φάση για την Ιταλία.

14' Κόρνερ για την Ιταλία μετά την παρέμβαση του Γκβάρντιολ σε σέντρα του Ντι Λορέντσο.

18' Στο 69%-31% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Κροατίας.

19' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ιταλία τώρα, ωστόσο, το εκτελούν με πάσα...

21' Μεγάλη στιγμή για την Ιταλία, με τον Ρετέγκι να νικά στον αέρα τον Γκβάρντιολ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

22' Σουτ του Ρετέγκι μετά από γύρισμα του Πελεγκρίνι, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.

23' Κίτρινη κάρτα στον Σούσιτς για μαρκάρισμα στον Πελεγκρίνι.

26' Νέο κόρνερ για την Ιταλία, και πάλι από ενέργεια του Ρετέγκι. Στα τελευταία λεπτά οι «ατζούρι» έχουν ισορροπήσει το ματς.

27' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για την Ιταλία! Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Κροατίας, ο Μπαρέλα σέντραρε από δεξιά, με τον Μπαστόνι ολομόναχως στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει την κεφαλιά, με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

31' Σέντρα του Μόντριτς, διώχνει ο Ντοναρούμα.

Σουτ του Μόντριτς, σταματά πάνω στον Ντιμάρκο.

35' Αρκετή ένταση στο παιχνίδι, αρχίζει και αποκτά μια άγρια ομορφιά.

36' Συρτό σουτ του Πελεγκρίνι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Λιβάκοβιτς.

37' Κόρνερ για την Κροατία από την ενέργεια του Πάσαλιτς και το κόψιμο του Μπαρέλα.

Περνά ανεκμετάλλευτο για τους Κροάτες.

42' Πολλές μάχες στον χώρο της μεσαίας γραμμής με μαρκαρίσματα, αλλά και λάθη και από τις δύο πλευρές.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

Ημίχρονο στη Λειψία, με την Κροατία και την Ιταλία να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκόρ.

46' Αλλαγή για την Ιταλία, ο Φρατέζι μπαίνει στο παιχνίδι στη θέση του Πελεγκρίνι.

Μπούντιμιρ αντί του Πάσαλιτς για την Κροατία.

46' Αμφότερες οι ομάδες προχώρησαν σε αλλαγές στο επιθετικό τους κομμάτι. Είναι δεδομένο πως ψάχνουν το γκολ και θέλουν να παίξουν πιο επιθετικά, ειδικά οι Κροάτες αλλιώς... χάνονται.

47' Κάκιστη σέντρα του Στάνισιτς από τα δεξιά, σπαταλάει μία καλή στιγμή της Κροατίας.

48' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο τώρα για την Κροατία.

Απομάκρυνε ο Καλαφιόρι με κεφαλιά το γέμισμα του Μόντριτς.

49' Εξαιρετική ενέργεια του Κράμαριτς, η σέντρα του όμως δεν βρήκε συμπαίκτη.

52' Σουτ του Κράμαριτς μέσα από την περιοχή, διαμαρτυρίες για χέρι του Φρατέζι!

Η φάση ελέγχεται από το VAR, φαίνεται πάντως πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του μεσοεπιθετικού της Ιταλίας.

Ο Μάκελι πάει να το δει στο VAR.

53' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΟΑΤΙΑ!

Ο Λούκα Μόντριτς αναλαμβάνει την εκτέλεση.

54' Το έπιασε ο Ντοναρούμα στην αριστερή του γωνία!

55' ΓΚΟΟΟΛ για την Κροατία 1-0 την Ιταλία! Απίστευτες στιγμές στο ματς, με τον Μόντριτς να αστοχεί δευτερόλεπτα νωρίτερα στο πέναλτι, με τον ίδιο να εξιλεώνεται με κοντινό πλασέ έπειτα από τεράστια επέμβαση του Ντοναρούμα στο κοντινό πλασέ του Μπούντιμιρ.

Πήρε φωτιά η «Red Bull Arena» από τους χιλιάδες φίλους της Χρβατσκα!

57' Μέσα ο Κιέζα στη θέση του Ντιμάρκο.

58' Κόρνερ για την Ιταλία.

Διώχνει με γροθιές ο Λιβάκοβιτς.

60' Κίτρινη κάρτα στον Μόντριτς για δυνατό μαρκάρισμα στον Φρατέζι.

61' Κόρνερ για την Ιταλία που πιέζει για την ισοφάριση. Εξαιρετική κεφαλιά του Μπαστόνι, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λιβάκοβιτς η μπάλα.

65' Κόρνερ για την Ιταλία. Δεν βγαίνει κάτι σε αυτή τη φάση για τους Ιταλούς.

67' Σέντρα -σουτ του Νταρμιάν, παρεμβαίνει αμυντικός και απομακρύνει τον κίνδυνο.

68' Ο Φρατέζι κερδίζει ένα ακόμα κόρνερ από τη δεξιά πλευρά.

Σέντρα του Κιέζα διώχνει η άμυνα.

69' Επιμένει η Ιταλία που έχει κλείσει τους Κροάτες μέσα στην περιοχή τους.

70' Εκτός ο Σούτσιτς, στη θέση του ο Πέρισιτς. Μέσα και ο Ιβάνουσετς αντί του Κόβατσιτς.

71' Κερδισμένο φάουλ του Φρατέζι, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Το πάει απευθείας ο Ρασπαντόρι, με την μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να καταλήγει σε κόρνερ.

74' Κίτρινη κάρτα στον Ιβάνουσετς.

75' Εκτός ο Ρασπαντόρι στη θέση του ο Σκαμάκα. Πάει με δίδυμο φορ η Ιταλία.

78' Κίτρινη και στον Πόγκρατσιτς.

80' Σέντρα του Μπρόζοβιτς, ο Μπαστόνι παίρνει την μπουκιά μέσα από το στόμα του Μπούντιμιρ!

Εκτός ο Μόντριτς, στη θέση του ο Μάγιερ. Απίστευτο σκηνικό, ακόμα και οι Ιταλοί χειροκροτούν τον 38χρονο θρύλο!

81' Νταρμιάν και Ζορζίνο εκτός, μέσα οι Τζακάνι και Φατζόλι για την Ιταλία.

Ακόμα μία κίτρινη κάρτα για την Κροατία, την αντικρίζει ο Στάνισιτς.

85' Σέντρα του Μπρόζοβιτς, καμία ανησυχία για την Ιταλία.

86' Έχει μειωθεί κάπως η πίεση της Ιταλίας στα τελευταία λεπτά.

87' Τρομερή στιγμή για την Ιταλία, με τη σέντρα του Κιέζα από τα δεξιά να περνάει ελάχιστα μπροστά από τον Σκαμάκα.

89' Εκτός ο Κράμαριτς, μέσα ο Γιουράνοβιτς.

Οκτώ λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90+1' Κίτρινη στον Μπρόζοβιτς. Έξι κίτρινες κάρτες για την Κροατία!

90+2' Μακρινό σουτ του Σκαμάκα, κάπου κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

Απομάκρυνε η άμυνα.

90+3' Κίτρινη τώρα στον Καλαφιόρι, η Κροατία κερδίζει πολύτιμα δευτερόλεπτα.

90+4' Νέο κερδισμένο φάουλ για την Κροατία, αυτή τη φορά σε καλό σημείο.

90+6' Κίτρινη στον Φατζόλι.

90+8' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ Η ΙΤΑΛΙΑ! Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, η Ιταλία έφερε το ματς στα ίσα με τον Καλαφιόρι να κουβαλά την μπάλα, να δίνει στον Τζακάνι, ο οποίος με τρομερό φαλτσαριστό σουτ νίκησε την Λιβάκοβιτς, στέλνοντας την Ιταλία στη 2η θέση και τους «16»!

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς - Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσιτς, Γκβάρντιολ - Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς - Σούτσιτς, Πάσαλιτς, Κράμαριτς.

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα - Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Νταρμιάν - Μπαρέλα, Ζορζίνιο - Ρασπαντόρι, Πελεγκρίνι, Ντιμάρκο - Ρετέγκι.