Ο Άρης επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ και κατέκτησε το πρώτο Σουπερ Καπ της ιστορίας του. Σκόρερ για την Λεμεσιανή ομάδα οι Μαγιαμπέλα και Στεπίνσκι.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Η εικόνα του αγώνα

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα από τον Άρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έλεγχε την αναμέτρηση. Το πρώτο 20λεπτό κύλησε χωρίς κάποια καλή ευκαιρία για τις δύο ομάδες, πέραν από κάποια σουτ.

Στο 21ο λεπτό ο Άρης άνοιξε το σκορ με γκολάρα του Μαγιαμπέλα, ο ακραίος επιθετικός της Λεμεσιανής ομάδας πήρε την μπάλα από δεξιά, σύγκλινε προς τα μέσα και εξαπέλυσε ένα κεραυνό, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Φαμπιάνο.

Στην συνέχεια μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες έχασαν κάποιες φάσεις, χωρίς να βρει κάποια την μεγάλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε πολύ πιο επιθετικά και έψαχνε το γρήγορο γκολ, για να φέρει το ματς στα ίσα. Δημιούργησε κάποιες φάσεις στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, παράλληλα χωρίς να απειληθεί σοβαρά η εστία της.

Οι πράσινοι έφθασαν κοντά στην ισοφάριση στο 83ο λεπτό, με τον Ανσαριφάρντ να σημαδεύει το δοκάρι του Βανά.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άρης με γκολ του Στεπίνσκι έκανε το 2-0 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ.

Το ThemaSports θα σας ενημερώνει για την εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+3 ΓΚΟΛ για τον Άρη και 2-0. Ο Στεπίνσκι με ωραίο σουτ εντός περιοχής, διπλασίασε τα τέρματα της Λεμεσιανής ομάδας.

6 λεπτά ο έξτρα χρόνος

87΄ Ευκαιρία με Δημητρίου για τον Άρη, έκανε το σουτ δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

84' Αλλαγή για τον Άρη, έξω ο Μοντνόρ, στην θέση του νεαρός Δημητρίου.

83' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Ανσαριφάρντ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Βανά. Ο Σίμιτς κατέβασε την μπάλα στον Ιρανό μετά την σέντρα του Σεμέδο και με γυριστό σουτ ο επιθετικός της Ομόνοιας, σημάδεψε το δοκάρι.

82' Αλλαγή για την Ομόνοια, έξω ο Μάθιους και ντεμπούτο για Σίμιτς.

Τόσοι πήγαν στο ΓΣΠ για το Σούπερ Καπ

72' Ο Μπαμπίκα ταλαιπώρησε τον Λανγκ και έκανε το σουτ εκτός περιοχής. Αποκρούει την μπάλα ο Φαμπιάνο, στην επαναφορά ο Μοντνόρ κάνει ένα αδύναμο σουτ.

69' Αλλαγή για την Ομόνοια, έξω ο Κασάμα, μέσα ο Χαραλάμπους.

62' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, έξω οι Κούσουλος και Λοΐζου, μέσα οι Μπασιρού και Ζαχαρίου.

58' Αλλαγή για τον Άρη, έξω ο Μεντιούπ, μέσα ο Καζού.

53' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια, αλλά η σέντρα του Σεμέδο ήταν λίγο πιο δυνατή για να την προλάβει ο Ανσαριφάρντ.

51' Δυνατό σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής, αποκρούει ο Φαμπιάνο.

50' Αδύνατο σουτ του Στεπίνσκι, μπλοκάρει ευκολά ο Φαμπιάνο.

49' Σουτ του Σεμέδο από πλάγια, μαζεύει ο Βανά.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για τον Άρη, έξω οι Μαγιαμπέλα και Μπρόρσον, μέσα οι Μουσούντα και Μπαμπίκα.

Αλλαγή για την Ομόνοια, έξω ο Κακουλλής και μέσα ο Μπέζους.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

4 λεπτά ο έξτρα χρόνος

44' Κίτρινη στον Μαγιαμπέλα.

40' Κίτρινη στον Σπόλιαριτς.

39΄ Ευκαιρία με Σανέ, έκανε το τελείωμα η μπάλα κόντραρε στον Σιπριάνο και κατέληξε σε κόρνερ.

37' Κίτρινη στον Σεμέδο, για φάουλ στον Ζόκε.

36' Πλασέ του Κακουλλή από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έξω.

32' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη, ο Μπράουν δεν μπορεί να συνεχίσει μετά το φάουλ του Κασάμα. Στην θέση του ο Νίκολιτς.

31' Σουτ του Σιπριάνο από πλάγια, η μπάλα κοντράρει και πάει σε κόρνερ.

28΄ Κεφαλιά του Μοντνόρ, μάζεψε ο Φαμπιάνο

26' Κίτρινη στον Κασάμα, για φάουλ στον Μπράουν.

Η ΓΚΟΛΑΡΑ του Μαγιαμπέλα για το 1-0 (ΒΙΝΤΕΟ)

21' ΓΚΟΛ για τον Άρη και 1-0. Ο Μαγιαμπέλα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Φαμπιάνο.

14' Παρακινδυνευμένο γύρισμα του Μάθιους στον Φαμπιάνο, πρόλαβε ο Βραζιλιάνος και μάζεψε.

6' Καλό σουτ του Κούσουλου εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Άρη.

Φτιάχνουν ατμόσφαιρα οι Ομονοιάτες στο πέταλο (ΒΙΝΤΕΟ)

1' Λάθος από τον Βανά Άλβες, ο οποίος βγήκε εκτός περιοχής και δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα σωστά. Ο Κακουλλής μπήκε στην φάση, πλάσαρε αλλά από την πίεση του Μπρόρσον δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Βανά να προλαβαίνει και να μαζεύει.