Η Ολυμπιάδα Νεάπολης ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στο βόλεϊ γυναικών, αφού επικράτησε του Απόλλωνα με 3-0 σετ (25-18, 25-23, 26-24).

Ακολουθήστε μας στο Google news

Στα άλλα ματς, η ΑΕΛ κέρδισε στο «Νίκος Σολομωνίδης» τη Lemesos Volleyball με 3-0 σετ (25-18, 25-22, 25-17), ενώ η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας (25-17, 18-25, 22-25, 17-25).

Σημειώνουμε ότι η Ανόρθωση εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς στον αγώνα με τον Άρη Πολεμίου άνευ αγώνα με 3-0 σετ.

Αναλυτική ενημέρωση από την ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ:

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής του 47ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών. Η προσφυγική ομάδα επιβλήθηκε 3-0 του ΑΠΟΛΛΩΝ στην προσωρινή της έδρα την αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» και απολαμβάνει τη «μοναξιά» της κορυφής με το απόλυτο 4 στα 4.

Σπουδαία νίκη πέτυχε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου η ΑΕΚ που επικράτησε 1-3 της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ και βρίσκεται στα ψηλά. Εξάλλου, στο Λεμεσιανό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε 3-0 της LEMESOS VOLLEYBALL.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ πήρε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα με τον ΆΡΗ ΠΟΛΕΜΙΟΥ.

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0 (25-18, 25-23, 26-24)

Θρίαμβος της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ στο ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών, αφού νίκησε τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ με 3-0 σε 1’ 36’. Με τη νίκη της η προσφυγική ομάδα διατηρεί το απόλυτο με τέσσερις νίκες σε τέσσερις αγώνες και την κορυφή με 12 βαθμούς. Ο ΑΠΟΛΛΩΝ δέχθηκε τη δεύτερη του ήττα και υποχώρησε στη 5η θέση με 06 πόντους.

Στο πρώτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξέφυγε με 23-17 και επικράτησε 25-18 σε 25’ για να προηγηθεί 1-0 σετ.

Η ομάδα του P. Fongel κατάφερε να ξεφύγει τέσσερις πόντους 23-19, αλλά ο ΑΠΟΛΛΩΝ πίεσε για την ισοφάριση και μείωσε. Τελικά, η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ κέρδισε το δεύτερο σετ 25-23 σε 31’ αυξάνοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο τρίτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ είχε το πάνω χέρι (07-02 και 20-14). Ωστόσο, ο ΑΠΟΛΛΩΝ κατάφερε να ισοφαρίσει 23-23. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ να επικρατεί 26-24 σε 34’ και να κερδίζει με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Κωνσταντίνου, Drodz, Nogueras, Hudima, Ριάλα, Novakovic – Λίμπερο 1: Kούτα – Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές:

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ribeiro, Chkaratasvili, Milanova, Kyrychenko, Λάμπρου, Da Silva – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Κωνσταντοπούλου, Ιορδάνους.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Σ. Καρκίδης

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕΚ 1-3 (25-17, 18-25, 22-25, 17-25)

Ικανή να μείνει στα ψηλά δείχνει η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 47ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών κέρδισε μέσα στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ με 1-3 σετ σε 1’51’. Με το τρίποντο οι «κιτρινοπράσινες» βρίσκονται στη 2η θέση με 09 βαθμούς. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με την ήττα που δέχθηκε έπεσε στην 6η θέση με 05 βαθμούς.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο πρώτο σετ «έκτισε» διαφορά 07 πόντων 23-16 και επικράτησε 25- 17 σε 23’ ανοίγοντας το σκορ.

Η ΑΕΚ δημιούργησε με τη σειρά της διαφορές στο δεύτερο σετ (12-18, 16-20) και επικράτησε 18-25 σε 24’ ισοφαρίζοντας 1-1.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 02-06. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 19-19 με τις «κιτρινοπράσινες» να κερδίζουν 22-25 σε 29’ και να προηγούνται 1-2.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 08-12 και 11-17 για να επικρατήσει 17-25 σε 26’ και να φεύγει με το «διπλό» από τη Λεμεσό με 1-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Napalkova, Coleman, Θεοδούλου, Προκοπίου, Stekovic, Κυριάκου – Λίμπερο 1: Χίτζιου – Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Σιαπάνη, Σιλβέστρου, Χατζηκωνστάντα, Σιαλή.

ΑΕΚ (M. ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Α. Χαραλάμπους, Βλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova – Λίμπερο 1: Popolitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές:

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Δ. Κουκούνης

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – LEMESOS VOLLEYBALL 3-0 (25-18, 25-22, 25-17)

Η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε στο Λεμεσιανό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του 47ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» την LEMESOS VOLLEYBALL με 3-0 σε 1’26’. Mε το τρίποντο η ομάδα του Payan βρίσκεται στην 3η θέση με 07 βαθμούς. Μετά την ήττα η LEMESOS VOLLEYBALL είναι στην 7η θέση με 03 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 14-09 και κέρδισε 25-18 σε 24’ ανοίγοντας το σκορ.

Ντέρμπι ήταν το δεύτερο σετ με τις «γαλαζοκίτρινες» και τις «ροζ» να είναι ισόπαλες (09-09, 13-13). Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 18-16 και επιβλήθηκε 25-22 σε 30’ αυξάνοντας το προβάδισμά της σε 2-0.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Payan είχε το προβάδισμα (02-09) και επικράτησε 25-17 σε 26’ επικρατώντας με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (J. MORENO PAYAN): Van Sickle, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Simonia, Zvereva, Moreira – Λίμπερο 1: Παλιομυλίτη, Λίμπερο 2: Κοκκή – Αλλαγές: Dobrasinovic.

LEMESOS VOLLEYBALL( Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Κυριάκου, Στυλιανού, Gaskin, Ertz, Ferguson, Σιαπάνη – Λίμπερο 1: Α. Ιωάννου – Λίμπερο 2: Α. Καραολή – Αλλαγές: Σοφοκλέους, Παναγιώτου, Λάσπου.

Διαιτητές: Ν. Αντωνίου – Α. Κωνσταντινίδης.