Η Ανόρθωση νίκησε 3-0 την Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» για την 16η αγωνιστική, ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 34 βαθμούς και παρέμεινε στο -4 από την κορυφή. Καστέλ (3'), Γκασάμα (53'), Φερέιρα (81') οι σκόρερ της αναμέτρησης

Ακολουθήστε μας στο Google news

Η Νέα Σαλαμίνα έχασε ευκαιρία στην πρώτη φάση του ματς με τον Μπεχαράνο να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά. Η Ανόρθωση ήταν ουσιαστική και στην πρώτη ευκαιρία στο 3' άνοιξε το σκορ, όταν οι Καστέλ και Φερέιρα συνεργάστηκαν, με τον πρώτο να μπαίνει στην περιοχή και να σκοράρει με δεξί πλασέ.

Πανομοιότυπο ήταν το σκηνικό στο β' ημίχρονο με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν επιθετικά με στόχο το γκολ της ισοφάρισης, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι αστόχησαν και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο για ακόμα ένα γκολ. Στο 53' ο Τσίκο έκανε τη σέντρα, αμυντικός των γηπεδούχων έδιωξε, με τον Γκασάμα να πλασάρει με το αριστερό για το 0-2.

Το... κερασάκι στην κυανόλευκη τούρτα έβαλε ο Φερέιρα. Στο 81' ο Καστέλ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φερέιρα με δεξί σουτ έκανε το 0-3.

Το LIVE:

Έναρξη αγώνα

Σέντρα από τον Φερνάντες, κεφαλιά ο Μπεχαράνο, άουτ!

3' ΓΚΟΛ 0-1! Οι Φερέιρα και Καστέλ συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να κάνει το δεξί πλασέ για το 0-1!

8' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Ο Ντάτκοβιτς απομάκρυνε μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

16' Αναγκαστική αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα.

Παπαγεωργίου αντί Ναρσίνγκ.

22' Κίτρινη στον Αντωνίου

26' Εκτέλεση φάουλ από τον Κορέια, άουτ.

30' Έπεσε ο ρυθμός στην αναμέτρηση.

40' Σουτ από τον Καστέλ, άουτ.

43' O Tσίκο έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Γκασάμα την προβολή, άουτ!

44' Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

Ο Κονατέ εκτέλεσε το κόρνερ, κεφλιά από τον Τσέλεα, άουτ.

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

36' Κορομά αντί Μιγκελίτο

Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα μετά από εκτέλεση φάουλ με τον Μπεχαράνο.

47' Ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα! Οι Τσέλεα και Ντάτκοβιτς έπεσεαν για να κάνουν την προβολή μετά το γύρισμα του Κορομά όμως δεν πρόλαβαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίκτυα.

50' Mεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Κίσσα να εξουδετερώνει μετά από προσπάθεια του Γκασάμα.

52' Άστοχο σουτ από τον Τσίκο, άουτ.

53' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Τσίκο έκανε τη σέντρα, αμυντικός των γηπεδούχων έδιωξε, με τον Γκασάμα να πλασάρει με το αριστερό για το 0-2.

59' Σουτ από τον Σεργίου, η μπάλα στον Μιχαήλ.

Κίτρινη κάρτα στον Καρλίτος.

Κίτρινη στον Τσίκο ο οποίος ήταν στο όριο και χάνει Καρμιώτισσα ή ΑΠΟΕΛ.

69' Κονέ αντί Παπαγεωργίου

72' Ουαγκέ, Γουαρίς αντί Αντωνίου Τσίκο

75' Κουζμάνοβιτς αντί Φερνάντες, Κατσιάρης αντί Μπεχαράνο.

78' Κίτρινη στον Ντουρμισάι

80' Κίτρινη στον Καστέλ

81' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Καστέλ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φερέιρα με δεξί σουτ έκανε το 0-3.

84' Κίκο, Παρούτης, Τζουλίου αντί  Κορέια, Φερέιρα, Γκασάμα

Κίτρινη στον Κορομά.

Κίτρινη σε Γουαρίς και Σεργίου

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Τσελέα, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (Παπαγεωργίου 16'-Κονέ 69'), Μιγκελίτο (Κορομά 46'), Ντούρμισαϊ, Φερνάντεθ (Κουσμάνοβιτς 75'), Μπεχεράνο (Κατσιάρης 75'), Καρλίτος.
Στον πάγκο οι Καλανίδης, Κατσικάς, Κουμουρής, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Ντα Σίλβα.
Ανόρθωση: Μιχαήλ, Μαρμούκ, Κορέια (Κίκο 84'), Καστέλ, Φερέιρα (Παρούτης 84'), Τιουνέ (Γουαρίς 72'), Γκασάμα (Τζουλίου 84'), Αντωνίου (Γουαγκέ 72'), Κορρέα, Τσίκο, Χρυσοστόμου.
Στον πάγκο οι Πισιήας, Κεραυνός, Χαραλάμπους, Κωνσταντίνου, Μουσοντά.
Κίτρινες: Καρλίτος 59', Ντουρμισάι 78', Κορομά 87', Σεργίου 89'/ Αντωνίου 22', Τσίκο 62', Καστέλ 80',Γουαρίς 89'
Διαιτητής: Putros Sandi Dhia Jirjis
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Χριστοφόρου Μάριος