Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 την ΑΕΖ (Λόπες 32', Σολ 64') στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, ανέβηκε στους 33 βαθμούς και πλησιάζει ομάδες που... σκοντάφτουν. Με δέκα ποδοσφαιριστής λόγω αποβολής του Σαρφό στο 42' ολοκλήρωσε το ματς η ΑΕΖ.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Η ΑΕΚ μπήκε με σκοπό να επιβάλει το ρυθμός της και το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Οι Λαρνακείς κυριάρχησαν κόντρα στην ΑΕΖ και κατάφεραν μετά από αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ στο 32' όταν ο Ντίμερς επιχείρησε κάθετη μπαλιά, με τον Λόπες να σκοράρει με κεφαλιά για το 1-0.

Στο 42' οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν με τον Σαρφό να αφήνει την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτες και αποβλήθηκε.

Οι κιτρινοπράσινοι επδίωξαν να... καθαρίσουν το ματς στο β' ημίχρονο δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για το γκολ που ήρθε στο 64' με τον Σολο να μετουσιώνει σε γκολ την σέντρα του Φαράζ για το 2-0.

Το LIVE:

Έναρξη αγώνα

10' Δεκάλεπτο χωρίς αξιοσημείωτη φάση στην ΑΕΚ Αρένα.

11' Εκτέλεση φάουλ από τον Ντίμερς, ο Γκάμα δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή, η μπάλα στον Μιροσάβλιεβιτς.

Κίτρινη κάρτα στον Σαρφό

15' Εκτέλεση φάουλ από τον Ντίμερς, άουτ.

Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τόνγκια να σουτάρει, άουτ.

17' Κόρνερ για την ΑΕΚ...

Έδιωξαν οι αμυνόμενοι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

19' Σουτ από τον Γκάμα, άουτ.

Πιέζει για το γκολ η ΑΕΚ...

23' Σουτ από τον Ντίμερς, άουτ.

25' Στην αντεπίθεση η ΑΕΖ με τον Σλόγκαρ να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ, η μπάλα στον Πίριτς.

Κόρνερ για την ΑΕΚ.

30' Ο Ντίμερς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκάμα την κεφαλιά, έδιωξε προ της τελικής γραμμής ο Γιαντάλ!

32' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ντίμερς έκανε την κάθετη μπαλιά, με τον Λόπες να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά.

39' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ! Ο Χατζηβασίλης εντός περιοχής πάσαρε στον Παστελλή που έκανε το σουτ, ο Τόμοβιτς έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Σουτ από τον Ντιγκινί, άουτ.

42' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σαρφό που αποβάλλεται!

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ο Λόπες με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

Κίτρινη κάρτα στον Ευαγόρα Αντωνίου.

Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί.

Τέλος ημιχρόνου.

46' Ματόνγκο αντί Χατζηβασίλης

Ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Σλόγκαρ να σουτάρει πάνω στον Πίριτς...

Παραμένει το 1-0.

Σουτ από τον Πονς, η μπάλα στον Ντελμίρο και κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο...

Ο Μιλοσάβλιεβιτς απογειώθηκε κι εξουδετέρωσε κεφαλιά από τον Πονς.

Σουτ από τον Λόπες, η μπάλα στον τερματοφύλακα της ΑΕΖ.

56' Φαράζ αντί Γκάμα, Γκιούρτσο αντί Τόνγκια

Σέντρα από τον Φαράζ, καρφωτή κεφαλιά ο Λόπες, η μπάλα στον Μιροσάβλιεβιτς!

Ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Βάλντι να κάνει το σουτ, κόρνερ για την ΑΕΖ.

58' Κυριάκος Αντωνίου αντί Ελευθερίου.

62' Γιουσούφ αντί Ντιγκινί

64' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Σολ με προβολή έκανε το 2-0 με το δεξί.

72' Καπτούμ αντί Ντίμερς, Σάντσες αντί Ντιουνκού

74' Κίτρινη στον Γκιούρτσο

76' Μάματς αντί Λόπες

Ιωσηφίδης αντί Αντωνίου

Κάστρο αντί Σλόγκαρ

78' Ο Κάστρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιουσούφ το σουτ, κόρνερ

79' Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ! Από το κερδισμένο κόρνερ της παραπάνω φάσης ο Ντελμίρο πήρε τον κεφαλιά. Σωτήρια απόκρουση από τον Πίριτς.

Νέο σουτ του Φαράζ, το βγάζει και αυτό ο Μιλοσάβλιεβιτς.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.