Η Ανόρθωση με σκόρερ τον Γκασάμα στο 53' νίκησε 1-0 την ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ανέβηκε στους 40 βαθμούς και το -2 από την κορυφή.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, υστέρησαν στο παραγωγικό παιχνίδι και το 0-0 αντικατοπρίζει με τον καλύτερο τρόπο την εικόνα Ανόρθωσης και ΑΕΛ στο πρώτο 45λεπτο.

Στο β' ημίχρονο η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 53' όταν ο Κίκο έδωσε κάθετη πάσα στον Κορέια ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή από αριστερά, με τον Γκασάμα να κάνει το 1-0 από κοντά. Στο 65' ο ρεφ του ματς υπέδειξε λανθασμένα πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ όμως το VAR το διόρθωση και ακύρωσε την αρχική απόφαση.

Το γκολ του Γκασάμα έκρινε το αποτέλεσμα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με την Ανόρθωση να ανεβαίνει στους 40 βαθμούς ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους 19.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

Άναψαν πολλές φωτοβολίδες οι οπαδοί της Ανόρθωσης και ο ρεφ διέκοψε το ματς για ένα λεπτό.

5' Κίτρινη στον Κίκο

8' Κόρνερ για την Ανόρθωση

Απομάκρυνε ο Φραντζής μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

10' Ο Σρντιτς έστρωσε στον Μεντόζα που έκανε το σουτ, εξουδετέρωσε ο Αρμπολέδα!

15' Σουτ από τον Γκερέρο, πάνω σε αμυντικό η μπάλα.

17' Κίτρινη στον Παπαφώτη

Κίτρινη στον Φερέιρα

29' Ο Φερέιρα βρήκε χώρο εκτός περιοχής κι έκανε το σουτ, άουτ!

32' Ο Μακρής εντός περιοχής σούταρε, άουτ. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ...

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κόρνερ για την ΑΕΛ... πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' μέρους.

50' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Καστέλ να τροφοδοτεί τον Γκασάμα που από κοντά έκανε το πλασέ, έξουδευτέρωσε σε κόρνερ ο Ολιβέιρα!

Σερί κόρνερ για την Ανόρθωση... Χωρίς αντίκρισμα.

53' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κορέια από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Γκασάμα από κοντά έκανε το 1-0.

55' Γερολέμου, Μορέιρα αντί Μεντόζα, Μόρσεϊ

Κόρνερ για την ΑΕΛ...

Πτώση Μπάστο εντός περιοχής μετά την εκτέλεση του κόρνερ. Δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με τον ρεφ.

65' Πέναλτι υπέρ ΑΕΛ για χέρι.

Δεν υπάρχει πέναλτι σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή.

Εξετάζεται η φάση... Ο VAR αναμένεται ότι θα διορθώσει την αρχική απόφαση.

Κλήθηκε να δει τη φάση στο on field review.

Ακύρωσε την απόφαση το πέναλτι ο ρεφ.

68' Μπεραχίνο αντί Μεντόγεβιτς.

75' Ιωάννου αντί Κίκο, Ουαρίς αντί Γκασάμα

81'Κόρνερ για την ΑΕΛ... Εκτέλεσε ο Σρνιτς, η μπάλα καταλήγει άουτ.

Σουτ από τον Γερολέμου, η μπάλα στην αγκαλιά του Αρμπολέδα.

Τσούκα αντί Φραντζή, Σωτηρίου αντί Μακρή.

Στην επίθεση ο Σωτηρίου!

Αντωνίου, Μακούν αντί Φερέιρα, Γκερέρο.

90' Εννέα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων!