Αποφασισμένη να «ρίξει» την Έβερτον η Λούτον. Οι νεοφώτιστοι ταπείνωσαν την Μπράιτον με το εμφατικό 4-0, στέλνοντας τα «ζαχαρωτά» στην επικίνδυνη ζώνη. Σπουδαίο νίκη επί της Άστον Βίλα για Νιούκαστλ.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Θέλει να καθιερωθεί στην Premier League η Λούτον και το δείχνει με κάθε τρόπο!

Οι «καπελάδες» σε ένα one man show του Aντεμπάγιο που πέτυχε χατ-τρικ, ισοπέδωσαν με το εντυπωσιακό 4-0 την αγνώριστη Μπράιτον και «καβάλησαν» την Έβερτον που την ίδια στιγμή έφευγε με το 0-0 από την έδρα της Φούλαμ.

Η Λούτον μπήκε δυναμικά και μόλις στο πρώτο λεπτό προηγήθηκε με το γκολ του Αντεμπάγιο. Οι γηπεδούχοι πήραν σοβαρό προβάδισμα μετά από δυο λεπτά με τον Ογκμπένε να κάνει το 2-0, ενώ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Αντεμπάγιο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-0.

Ο θηριώδης Άγγλος στράικερ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με ένα χορταστικό χατ τρικ, διαμορφώνοντας στο 52' το τελικό 4-0.

Μεγάλο ματς και στο «Σέλχαστ Παρκ» με τη Σέφιλντ να αιφνιδιάζει την Κρίσταλ Πάλας στο 1' με τον Μπρέρεντον Ντίας. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και στο 17' ο Εζέ ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο ΜακΑτί τρία λεπτά αργότερα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στις «λεπίδες».

Ωστόσο η Πάλας έβγαλε ξανά αντίδραση, ισοφαρίζοντας στο 27' με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Εζέ. Η μεγάλη ανατροπή για τους «αετούς» του Λονδίνου, ήρθε στο 67' όταν ο Ολίσε νίκησε τον Γκρμπιτς διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για την ομάδα του Ρόι Χόντγκσον!

Σε τροχιά τετράδας μπήκε ξανά η Νιούκαστλ! Η ομάδα του Έντι Χάου, πέρασε από την έδρα της εντυπωσιακής, φέτος, Άστον Βίλα την οποία νίκησε με σκορ 3-1 στο «Βίλα Παρκ»!

Ο Φάμπιαν Σερ στο 32' άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ από την περιοχή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ελβετός κεντρικός αμυντικός σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς για το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Νιούκαστλ δεν σταμάτησε ούτε στο δεύτερο μέρος και στο 52' έφτασε στο τρίτο γκολ το οποίο προήλθε από το λάθος του Μορένο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0.

Η Βίλα, έδειξε να έχει σφυγμό στο 71' με τον Γουότκινς να μειώνει σε 3-1, ενώ δυο λεπτά αργότερα το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ με το 3-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.