Ανόρθωση και Πάφος συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Στην πρώτη φάση του ματς... άνοιξε το σκορ, με την Ανόρθωση να παίρνει προβάδισμα στο σκορ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ απομάκρυνε την μπάλα, ο Κορέια πάσαρε στον Τιουνέ που έδωσε δεξιά στον Γουαρίς. Ο τελευταίος έκανε τη χαμηλή σέντρα και ο Γκασάμα με προβολή έκανε το 1-0.

Η Πάφος επιδίωξε να αντιδράσει και τα κατάφερε στο 35' όταν σε γρήγορη αντεπίθεση ο Μπρούνο από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ζάιρο με προβολή έκανε το 1-1. Ο Γουαρίς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα στο 40' όμως το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR λόγω οφσάιντ.

Στο β΄μέρος η Πάφος έφτιαξε πιο... απειλητικές ευκαιρίες και στο 76' βρήκε τη λύση με στημένη φάση, όταν ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζάιρο με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Στο 90'+5' ο Τσίκο ανατράπηκε από τον Γκολντάρ εντός περιοχής με τον Καστέλ να ισοφαρίζει σε 2-2 από την άσπρη βούλα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

LIVE ενημέρωση από το ThemaSports για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα

1' Κόρνερ για την Ανόρθωση...

2' ΓΚΟΛ 1-0! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ απομάκρυνε την μπάλα, ο Κορέια πάσαρε στον Τιουνέ που έδωσε δεξιά στον Γουαρίς. Ο τελευταίος έκανε τη χαμηλή σέντρα και ο Γκασάμα με προβολή έκανε το 1-0.

9' Σουτ από τον Τάνκοβιτς, μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια ο Αρμπολέδα.

10' Κίτρινη στον Μελούσο.

12' Ο Μπρούνο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τουμάσι την κεφαλιά, άουτ!

16' Κίτρινη στον Τσίκο.

18' Ο Τσίκο βρήκε χώρο εντός περιοχής κι έκανε το σουτ, άουτ!

Εντυπωσιακή προσπάθεια από τον Ζάιρο που έκανε το σουτ, άουτ.

28' Κίτρινη στον Γκαγιέγο, για διαμαρτυρίες.

35' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μπρούνο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ζάιρο με αριστερό πλασέ έκανε το 1-1.

Νέα προσπάθεια με τον Ζάιρο, κόρνερ για την Πάφο.

Ο Τουμάσι εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυναν την μπάλα οι αμυνόμενοι.

40' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μπρούνο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα σε ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης ενώ στη συνέχεια της φάσης μετά από σέντρα του Κορέια και... καράμπολα η μπάλα κατέληξε στον Γουαρίς που έκανε το 2-1 με δεξί πλασέ.

AKYΡΩΘΗΚΕ το γκολ μέσω VAR καθώς ο Γουαρίς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Κίτρινη στον Τιουνέ για διαμαρτυρίες.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

Μπόκτσαϊ αντί Μπρούνο.

Μεγάλη ευκαιρία στο 46' με τον Μπόκτσαϊ να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και... άουτ!

56' O Mπότσκαϊ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα απομακρύνεται από την περιοχή της Ανόρθωσης.

61' Ευκαιρία με τον Ζάιρο να μπαίνει την περιοχή πλασάροντας άουτ!

61' Τζάτζα αντί Μελούσο.

Ασυνεννοησία στην αλλαγή καθώς... δεν θα έβγαινε ο Μελούσο και ο προπονητής της Πάφου αντέδρασε με φωνές προς τους συνεργάτες του.

Κίτρινη στον Καρσέδο.

63' Καστέλ αντί Γκασάμα

65' Κίτρινη στον Ντράγκομιρ.

70' Ο Φερέιρα εκτέλεσε φάουλ, δοκάρι και άουτ!

71' Ικόκο, Βαλακάρι αντί Ρους, Τουμάσι.

74' Ο Γκολντάρ έκανε την κεφαλιά, ο Αρμπολέδα... εκτοξεύτηκε και εξουδετέρωσε σε κόρνερ.

75' Κίτρινη στον Αρμπολέδα.

76' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζάιρο με κεφαλιά έκανε το 1-2!

Κίτρινη στον Ζάιρο για τον πανηγυρισμό.

82' Παρούτης αντί Γουαρίς, Ιωάννου αντί Τιουνέ.

86' Χρυσοστόμου αντί Τεχέρα, Αντωνίου αντί Ουαγκέ.

89' Κοντρέρας αντί Ζάιρο.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

Κόρνερ για την Ανόρθωση

Ο Κορέια εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυνε την μπάλα ο Γκολντάρ.

90'+4' Πέναλτι για την Ανόρθωση!

Ο Τσίκο ανατράπηκε από τον Γκολντάρ.

Κίτρινη στον Ίβουσιτς.

90'+5' Ο Καστέλ με εκτέλεση πέναλτι κάνει το 2-2!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ανόρθωση-Πάφος 2-2 (Γκασάμα 2', Καστέλ 90'+5' πεν./Ζάιρο 35', 76')
Ανόρθωση: Ανόρθωση: Αρπολέδα, Ουαγκέ (Αντωνίου 86'), Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα (Χρυσοστόμου 86'), Φερέιρα, Τιουνέ (Ιωάννου 81'), Μακούν, Ουαρίς (Παρούτης 82'), Τσίκο,Γκασαμά (Καστέλ 63').
Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Κεραυνός, Κίκο, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά.
Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο (Τζάτζα 61'), Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο (Μποτσκάι 46'), Ζάιρο(Κοντρέρας 89'), Ρους (Ικόκο 71'), Τάνκοβιτς, Ναμ, Τουμάσι (Βαλακάρι 71'), Ντράγκομιρ.
Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Πέπε.
Κίτρινες: Τσίκο 16', Τιουνέ 44' / Μελούσο 10', Ντράγκομιρ 65', Ζάιρο 76', Ίβουσιτς, 90'
Διαιτητής: Azevedo Malheiro Helder Miguel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Χριστοδούλου Μαρία
Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος
*4 αλλαγές σε σχέση με Δόξα: Αρπολέδα,Τεχέρα, Μακούν, Τσίκο αντί Μιχαήλ, Κίκο, Κάργα, Μουσοντά.
*2 αλλαγές σε σχέση με Απόλλωνα: Μελούσο, Τουμάσι αντί Μποτσκάι, Βαλακάρι.