Η ΑΕΚ νίκησε 3-2 (Μορέιρα 55', Τζάλμα 90'+/Λέδες 8', Τόνγκια 66', Γ καρσία 73') την ΑΕΛ στο «Αλφαμέγα»για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ανέβηκαν στους 49 βαθμούς οι Λαρνακείς, στους 30 οι γαλαζοκίτρινοι.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Η ΑΕΚ είχε την ουία στο πρώτο ημίχρονο καθώς κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 8' με τον Λέδες να ανοίγει το σκορ. Στη συνέχεια η ΑΕΛ αντέδρασε, όμως είχε απέναντι τον Πίριτς και τα... δοκάρια του.

Στο β' μέρος ο Λέδες εκτελούσε φάουλ με τους Τόνγκια (66') και Γκαρσία (73') να σκοράρουν με κεφαλιές. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζάλμα με σουτ-βολίδα στην τελευταία φάση του ματς.

Το LIVE:

Έναρξη αγώνα

6' Πρώτη... προϋπόθεση ευκαιρίες όμως η σέντρα από τον Τζάλμα δεν είχει αντίκρισμα.

Ο Φαράζ από δεξιά πάσαρε στον Ντιουνκού εντός περιοχής, πρόλαβε κι έδιωξε την μπάλα ο Παπαφώτης.

8' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ντιουνκού πάσαρε στον Λέδες που έκανε το 0-1 με αριστερό πλασέ.

Αυτή ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια της ΑΕΚ.

12' Φάουλ για την ΑΕΛ...

Ο Παπαφώτης εκτέλεσε το φάουλ, ο Μιλίτσβιτς έστειλε την μπάλα άουτ.

23' Κόρνερ για την ΑΕΚ... πέρασε ανεκμετάλλευτο.

27' Σουτ από τον Φιλίποβιτς, άουτ!

30' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Σρνιτς από δεξιά έκανε το γύρισμα εντός περιοχής και ο Παπαφώτης με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Σρνιτς να κάνει το τακουνάκι έπειτα από σέντρα του Μεντόζα, άουτ!

38' Ο Σολ εντός περιοχής έκανε το πλασέ, άουτ!

43΄Σουτ από τον Σολ, άουτ.

45' Σουτ από τον Τζάλμα, η μπάλα στον Πίριτς.

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β΄μέρους.

47'  Σουτ του Ντίμερς, απόκρουση απο τον Ανέστη.

Κόρνερ για τους γηπεδούχους... πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Αστοχο σουτ από τον Μεντόζα, άουτ.

55' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μεντόζα από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Μορέιρα με κεφαλιά έκανε το 1-1.

59' Σουτ του Λέδες άστοχο

64'Ντίμερς - Λόπες, Φαράζ - Σάντος

Φάουλ για την ΑΕΚ...

66' ΓΚΟΛ 1-2. Ο Λέδες εκτέλεσε φάουλ, ο Μιλίτσεβιτς έκανε την κεφαλιά ασίστ και ο Τόνγκια με νέα κεφαλιά έκανε το 1-2.

67' Κίτρινη στον Τόνκγια.

68' Ντε Λούκας αντί Φιλίποβιτς, Μακρής αντί Μεντόζα, Κα αντί Μορέιρα.

72' Μάμας αντί Σολ.

Φάουλ για την ΑΕΚ από αριστερά.

73' ΓΚΟΛ 1-3. Ο Λέδες εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκαρσία με κεφαλιά έκανε το 1-3.

73' Κίτρινη στον Γκαρσία καθώς πανηγύρισε έντονα μπροστά στον κόσμο των γηπεδούχων.

78' Μπεραχίνο αντί Παπαφώτη.

82' Τόμοβιτς αντί Τόνγκια.

89'  Ο Μακρής με τακουνάκι επιχείρησε να απειλήσει από πολύ κοντινή απόσταση... άστοχο.

90' Δέκα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+10' ΓΚΟΛ 3-2. Ο Τζάλμα με αριστερό σουτ μείωσε σε 3-2.

Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής, Μπάστο, Παπαφώτης, Μεντόσα, Σέρνιτς, Μορέιρα, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μίντσεφ, Τζάλμα.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Μεντόγεβιτς, Μπεραχίνο, Μαρς, Συλβέστρος, Ντε Λούκας, Μακρής, Νεοφύτου, Λαουτάρο, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους, Κα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Γαρθία, Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Λόπες, Σάντος, Ντάνι, Χένρι, Γκιούρτσο, Μάμας.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης