Η Εθνική ομάδα των Ανδρών ηττήθηκε με 3-2 (Ioniţă 44', Stina 72', Bogaciuc 78'/Ντανίλο 51', Πίττας 53') σε φιλικό παιχνίδι με την Εθνική Μολδαβίας στο Zimbru Stadium.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Μέσω του φιλικού στο Κισινάου αλλά και του φιλικού που θα ακολουθήσει την ερχόμενη Τρίτη με το Σαν Μαρίνο, η Εθνική μας προετοιμάζεται για τους επίσημους αγώνες του Nations League που αρχίζουν τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Η Κύπρος κληρώθηκε σ​το 2ο όμιλο της Γ Κατηγορίας με αντιπάλους τη Ρουμανία, το Κόσοβο και τη Λιθουανία.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

5' Μακρινό σουτ του Χρυσοστόμου, Avram ήταν σε ετοιμότητα.

13' Σουτ του Nicolaescu, άουτ.

24’ Ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Nicolaescu να φεύγει μόνος στην πλάτη της Εθνικής μας και να κάνει το πλασέ, εξουδετέρωσε ο Μολ με τα πόδια.

29' Δυνατό σουτ του Revencoη μπάλα κόντραρε στον Κυπριανού και σπέκρουσε ο Μολ.

32' Σουτ από τον Κάστανο με το δεξί, άουτ.

56%-44% η κατοχή.

44' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ioniţă έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Revenco έκανε την κεφαλιά, ο Μολ απέκρουσε και στη συνέχεια ο Moțpan με νέα κεφαλιά έκανε το 1-0.

Κίτρινη στον Λοΐζου.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη στον Craciun.

Τέλος ημιχρόνου, 1-0.

Έναρξη β' μέρους.

46' Διπλή αλλαγή για την Μολδαβία. Μέσα οι Reabciuk και Damascan. Έξω οι Cojocari και Motpan.

51' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Λοΐζου έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Πίττα ο οποίος έκανε το γύρισμα-ασίστ στον Ντανίλο που ισοφάρισε σε 1-1.

53' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Κάστανος έστειλε την μπάλα στον Πίττα που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Μέσα σε μερικά λεπτά η Εθνική με σκόρερ τους Ντανίλο Σπόλιαριτς και Ιωάννη Πίττα έκανε το 1-0... 1-2!

55' Χάμπος αντί Χρυσοστόμου, Γαβριήλ αντί Λοΐζου.

60' Aρτυματάς, Ανδρέου αντί Ντανίλο, Κυπριανού.

64' Διπλή αλλαγή για τους Μολδαβούς. Έξω οι Caimacov και Ionita, μέσα οι Postolachi και Stina.

71' ΓΚΟΛ 2-2. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μολ έδιωξε με τις γροθιές και ο Stina με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αφού πρώτα κόντραρε στον Γκόγκιτς.

78' ΓΚΟΛ 3-2. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μολ πήγε να μπλοκάρει αλλά του ξέφυγε η μπάλα και ο Bogaciuc με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

79' Ακυρώνεται για χέρι γκολ των γηπδούχων.

77' Διπλή αλλαγή για την Μολδαβία. Έξω οι Nicolaescu και Baboglo, μέσα οι Clescenco και Bogaciuc

82' Μάριος Ηλία αντί Σατσιά.

90'Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καιθστερήσεων.

Τέλος αγώνα.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Avram, Baboglo (77' Bogaciuc), Posmac, Ioniţă (64' Stina), Moțpan (46' Damascan), Nicolaescu (77' Clescenco), Caimacov (64' Postolachi), Craciun, Cojocari (46' Reabciuk), Revenco, Raţă.

Στον πάγκο: Cebotari,  Railean, Koşelev, Reabciuk, Mandrîcenco, Marandici, Damașcan, Cojocaru, Mudrac, Stînă, Postolachi, Bogaciuc, Platica, Clescenco, Plătică.

ΚΥΠΡΟΣ: Moλ, Σατσιάς (83' Ηλία), Παναγιώτου, Γκόγκιτς, Κυπριανού (59' Ανδρέου), Μαλεκκίδης Σπόλιαριτς (59' Αρτυματάς), Κάστανος, Χρυσοστόμου (54' Χάμπος), Πίττας, Λοΐζου (54' Γαβριήλ).

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Καρώ, Κορέια, Πηλέας, Κακουλλής, Ανδρέου, Αρτυματάς, Ηλία, Γαβριήλ, Κατσαντώνης, Φιλιώτης, Χ. Κυριάκου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Shurman D.