Ολοκληρώθηκαν οι σημερινοί αγώνες για το πρωτάθλημα πετόσφαιρας ανδρών (14η αγωνιστική).

Ακολουθήστε μας στο Google news

Τα αποτελέσματα:

• Ανόρθωση - Παφιακός 0-3 (22-25, 20-25, 25-27)
  • Αναγέννηση - ΑΠΟΕΛ 0-3 (23-25, 20-25, 16-25)
  • Ομόνοια - ΕΝΠ 3-0 (25-20, 25-17, 25-21)
  • Νέα Σαλαμίνα - Ολυμπιάς 3-1 (25-16, 24-26, 25-19, 25-9)

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ:  ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΑΠΟΕΛ 0-3  (23-25, 20-25, 16-25)

O AΠΟΕΛ μετά την επανάκτηση των τριών βαθμών από την ΑΔΕΑ πήγε στο Γήπεδο Δερύνειας και επικράτησε της Αναγέννησης Δερ. με 0-3 σετ σε 79’ και εξασφάλισε την 2η θέση στην κανονική διάρκεια.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν το προβάδισμα των τριών πόντων 21-18 με την Αναγέννηση Δερ. να μειώνει στον πόντο 24-23 αλλά τον ΑΠΟΕΛ να επικρατεί 23-25 σε 27’ και να προηγηθεί 0-1 σετ.

Ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο σετ ήταν ανώτερο προηγήθηκε 16-22 και επικράτησε 20-25 σε 27’ για να αυξήσει  σε 0-2 σετ.

Η ομάδα του Γ. Μέλκα προηγήθηκε 08-14, 12-20 για να επικρατήσει 16-25 σε 25’ και να κερδίσει 0-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Sinhayeuski, Καραγιάννης, Antonic, Leontyev, Κυπριανού, Stevovic – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας, Παπαδόπουλος, Μπέης.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Eυσταθίου, Madej, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Βερεϊς, Γεωργίου.

Μεγάλη νίκη στη Λεμεσό

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Kuutio Homes Παφιακός μέσα στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών.

Οι Παφίτες κέρδισαν την Ανόρθωση με 0-3 σετ και την άφησαν στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο σετ ο Kuutio Homes Παφιακός κέρδισε 22-25 σε 26’ και άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Πάφου μετά τα μέσα του σετ 14-15 ήταν καλύτερη και επικράτησε 20-25 σε 25’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τρίτο σετ με την Ανόρθωση να προηγείται 16-14, τον Κuutio Homes Παφιακό να ισοφαρίζει 24-24 για να επικρατεί στους έξτρα πόντους 27-25 σε 29’ και να κερδίζει 0-3 σετ.

Αήττητη στην Α’ Φάση η Ομόνοια

Με νίκη και αήττητη ολοκλήρωσε την Α Φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών η Ομόνοια. Τη Δευτέρα 06 Φεβρουαρίου 2023 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής οι «πράσινοι» κέρδισαν την Ε.Ν.Π. στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» με 3-0 σετ σε 67’. Η Ε.Ν.Π. τερμάτισε στην 7η θέση.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινοι» αφού ξέφυγαν 20-17 κέρδισαν 25-22 σε 22’ και προηγήθηκαν 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ οι «τριφυλλοφόροι» προηγήθηκαν 16-12 και κέρδισαν 25-17 σε 21’ αυξάνοντας σε 2-0 σετ.

Η Ομόνοια στο τρίτο σετ κατάφερε να προηγηθεί 19-16 και επικράτησε 25-21 σε 24’ κερδίζοντας 3-0 σετ.