Ανοικτοί λογαριασμοί άφησαν στη φάση των πλέϊ-οφς μετά τους αγώνες της Παρασκευής 10 Φεβρουαρίου 2023 στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Μόνο η Ομόνοια επικράτησε στην αίθουσα «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» επί της Ολυμπιάδος Φρενάρους με 0-3 σε και προκρίθηκε στην τετράδα. Η Ε.Ν.Π. κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ με 3-1 στο Γήπεδο Δήμου Παραλιμνίου και μείωσε σε 2-1 τις νίκες.

Η Αναγέννηση Δερύνειας επιβλήθηκε με 3-0 του Κuutio Homes Παφιακού στο Γήπεδο Δερύνειας και μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης μειώνοντας σε 2-1 τις νίκες.

Εξάλλου, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» την Ανόρθωση με 3-1 και πήρε προβάδισμα 2-1 στις νίκες.

«ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ»: ΟΛΥΜΠΙΑΣ – ΦΡ. – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (15-25, 16-25, 16-25)

Στην τετράδα προκρίθηκε η Ομόνοια που επικράτησε στην Κλειστή Αίθουσα «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» της Ολυμπιάδος Φρενάρους με 0-3 σετ. Η Ολυμπιάς Φρ. θα προσπαθήσει μέσω των πλέϊ –άουτς να μείνει στην κατηγορία.

Η Ομόνοια κέρδισε το πρώτο σετ 15-25 αφού εξασφάλισε μεγάλο προβάδισμα (13-23, 10-18) και πήρε το σετ. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν εύκολα στο δεύτερο σετ με 16-25.Η ομάδα του Σάββα Σάββα καθάρισε το σετ αφού προηγήθηκε 18-13 και 22-15. Η Ομόνοια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κερδίζοντας με 16-25 στο τρίτο σετ αφού έβαλε γερές βάσεις (20-12).

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ.(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Ξενοφώντος, Θεοφάνους, Χαραλάμπους, Αδάμου, Ερωτοκρίτου, Κώστα – Λίμπερο: Παύλου, Ζάκου – Αλλαγές: Mατθαίου, Κούρρη, Σάββα, Σιαπάνης, Δράκου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Da Silva Bruno, Πετρακκίδης, Antipkin, Godoi, Παπαδημητρίου, Λοϊζου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Mαυρομμάτης, Αβερκίου.

Διαιτητές: Ανδρέας Ζορλής – Ανδρέας Δανιήλ.

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΠΟΕΛ 3-1 (25-19, 16-25, 25-23, 26-24)

Ζωντανή στην υπόθεση πρόκρισης στην ημιτελική φάση των πλέϊ-οφς έμεινε η Ε.Ν.Π. που επικράτησε στο Παραλίμνι του ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ σε 107’. Οι «βυσσινί» μείωσαν σε 2-1 νίκες, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση και πάει στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με στόχο να πάρει την πρόκριση.

Η Ένωση επικράτησε 25-19 σε 26’ και προηγήθηκε 1-0. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο στο δεύτερο σετ και επικράτησε 16-25 σε 22’ ισοφαρίζοντας 1-1. Στο τρίτο σετ η Ε.Ν.Π. πήρε το προβάδισμα και επιβλήθηκε 25-23 εξασφαλίζοντας το σετ. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέταρτο σετ με την ομάδα του Παραλιμνίου να επικρατεί 26-24 σε 32’ κερδίζοντας με 3-1 σετ.

Ε.Ν.Π. (Λ. ΓΙΑΝΝΑΚΗ): Diaz, Γεωργίου, Τόφια, Penchev, Σαββίδης, Dos Santos Carlos – Λίμπερο: Χρυσοστόμου – Αλλαγές:

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Ευσταθίου, Madei, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Πέτρου.

Αλλαγές: Αντώνης Κωνσταντινίδης – Μέμνων Αντώρκας

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.- Κuutio Homes Παφιακός 3-0 (25-23, 26-24, 25-22)

Η Αναγέννηση Δερύνειας κράτησε την έδρα της και επικράτησε με 3-0 της Kuutio Homes Παφιακού σε 80’ και μείωσε σε 2-1 τις νίκες. Ο Kuutio Homes Παφιακός ηττήθηκε, αλλά παίζει στην έδρα του το επόμενο ματς με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 25-23 στο πρώτο σετ σε 26’ και προηγήθηκε 1-0 σετ σε ένα πολύ κλειστό σετ. Το δεύτερο σετ κρίθηκε σε λεπτές ισορροπίες με την Αναγέννηση Δερύνειας να κερδίζει 26-24 και να προηγείται 2-0 σετ. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη είχε το προβάδισμα στο τρίτο σετ (03-00, 22-18) για να κερδίσει 25-22 σε 26’ επικρατώντας με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Καραγιάννης, Antonic, Leontyev, Κυπριανού, Παπαδόπουλος Sinhayeuski –Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας.

KUUTIO HOMES ΠΑΦΙΑΚΟΣ (R.VASILIEV): Κollo, Παναγιωτίδης, Costa Da Silva, Σκορδής, Προδρόμου,Eerma – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Ποχάνης.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 (27-29, 25-18,30-32,20-25)

Μεγάλο διπλό πέτυχε στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι η Νέα Σαλαμίνα αφού επικράτησε με 1-3 της Ανόρθωσης στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» σε 125’ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για την τετράδα. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ».

Στο πρώτο σετ η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 27-29 σε ένα κλειστό σετ με τους «ερυθρόλευκους» να έχει ελαφρύ προβάδισμα 19-20 και να επικρατεί σε 34’. Η Ανόρθωσις στο δεύτερο σετ πήρε προβάδισμα 19-12 και επιβλήθηκε 25-18 σε 26’ ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα στο τρίτο σετ είχε το προβάδισμα και επικράτησε 30-32 σε 37’ και προηγήθηκε 1-2 σετ. Η ομάδα των «ερυθρολεύκων» ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ (22-17) και επικράτησε 20-25 σε 28’ και επικράτησε 1-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Χρυσοστόμου, Viller, Ζηκάκης, Glivenko, Ustinov, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Χατζηφιλίππου, Σαββίδης, Δημητρίου, Παπαλεοντίου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K.ΑΔΑΜΟΥ): Andrade, Νικολάου, Vjatkins, Σαββίδης, Παφίτης, Thiel – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης – Aλλαγές: Xατζηβασίλη, Χρίστου, Αχιλλέως.

Διαιτητές: Ισαάκ Φλουρής – Δημήτρης Κουκούνης